MAPA „TANGOWA WARSZAWA”

 

POBIERZ MAPĘ „TANGOWA WARSZAWA”!

 

MAPA „TANGOWA WARSZAWA”

102 lata temu, na scenie warszawskiego Teatru Nowości rozbrzmiały dźwięki egzotycznego tanga. Jego wykonaniem oczarowali publiczność  Warszawy Lucyna Messal i Józef Redo. Z czasem tango podbiło serca Polaków. W dwudziestoleciu międzywojennym możemy mówić o fenomenie polskiego tanga – tworzonego przez polskich kompozytorów, z tekstami naszych poetów
i wykonywanego przez wybitnych artystów epoki. W Warszawie tego okresu  tętniło życie kulturalne, powstawały nowe  kawiarnie, restauracje, kwitło życie teatralne. W tych miejscach było obecne polskie tango.

MapaTangowa Warszawa” to zaproszenie do podróży w czasie i przestrzeni, tanecznymi krokami po miejscach istniejących i nieistniejących, a związanych z historią polskiego tanga.

 

OPRACOWANIE:

Sylwia Rubin-Krukowska/FUNDACJA KULTURO

Katarzyna Wodarska – Ogidel/MUZEUM TEATRALNE

PROJEKT GRAFICZNY – Jarosław Kacperczyk

 

Zdjęcia umieszczone na mapie pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Mapa powstała w ramach Festiwalu Polskie Tango, projektu Fundacji Kulturo współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

 

A – TEATR NOWOŚCI

(dawna ul. Długa/Daniłowiczowska). Teatr, na którego deskach 28 października 1913 Lucyna Messal i Józef Redo wykonali po raz pierwszy przed publicznością warszawską tango w operetce „Targ na dziewczęta”.

A

B – QUI PRO QUO

(ul. Senatorska 29/31). Legendarny teatr okresu międzywojnia, na którego deskach tańczono i śpiewano tanga.

B

 

C – MAŁA ZIEMIAŃSKA

(ul. Mazowiecka 12). Warszawska kawiarnia, w której bywali autorzy tekstów polskich tang (m.in. Tuwim) oraz jego wykonawcy (np. Eugeniusz Bodo), występował tam także Chór Dana.

 

C

 

D – ADRIA

(ul. Moniuszki 10, obecnie 8). Jedna z najnowocześniejszych restauracji okresu dwudziestolecia międzywojennego.  Odbywały się w niej dancingi z tangiem, a swoje koncerty dawały tangowe orkiestry polskie (np. Petersburskiego) i argentyńskie (Eduardo Bianco).

 

 

D

 

E – MORSKIE OKO

(ul. Jasna 3 róg Sienkiewicza 7). Teatr rewiowy dwudziestolecia międzywojennego. Na jego deskach po raz pierwszy zabrzmiały dźwięki kultowego „Tango milonga”, które w rewii „Warszawa w kwiatach” zaśpiewała Stanisława Nowicka.

 

E

 

F – CAFE FOGG

(ul. Marszałkowska 119), nieistniejąca dziś kawiarnia otwarta po II wojnie światowej przez Mieczysława Fogga, wykonawcę wielu polskich tang.

 

 

F

 

G – SKLEP BOGUSŁAWA HERSEGO

Dawna ul. Marszałkowska 150. Sklep, który w 1913 roku sprzedawał tkaniny w modnym kolorze „Tango”.

 

G

 

H – BIURO SYRENA RECORD

Pierwsza polska wytwórnia płytowa, która uwieczniła na swoich płytach bardzo dużo polskich tang (dawna ul. Chmielna 66).

 

H

 

I – SZKOŁA TAŃCA BRACI SOBISZEWSKICH

Organizowane w niej były podwieczorki taneczne z tangiem. Dawna ul. Chmielna 23/4.

 

I

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress