POBIERZ MAPĘ „TANGOWA WARSZAWA”!
MAPA „TANGOWA WARSZAWA”
102 lata temu, na scenie warszawskiego Teatru Nowości rozbrzmiały dźwięki egzotycznego tanga. Jego wykonaniem oczarowali publiczność Warszawy Lucyna Messal i Józef Redo. Z czasem tango podbiło serca Polaków. W dwudziestoleciu międzywojennym możemy mówić o fenomenie polskiego tanga – tworzonego przez polskich kompozytorów, z tekstami naszych poetów
i wykonywanego przez wybitnych artystów epoki. W Warszawie tego okresu tętniło życie kulturalne, powstawały nowe kawiarnie, restauracje, kwitło życie teatralne. W tych miejscach było obecne polskie tango.
Mapa „Tangowa Warszawa” to zaproszenie do podróży w czasie i przestrzeni, tanecznymi krokami po miejscach istniejących i nieistniejących, a związanych z historią polskiego tanga.
OPRACOWANIE:
Sylwia Rubin-Krukowska/FUNDACJA KULTURO
Katarzyna Wodarska – Ogidel/MUZEUM TEATRALNE
PROJEKT GRAFICZNY – Jarosław Kacperczyk
Zdjęcia umieszczone na mapie pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Mapa powstała w ramach Festiwalu Polskie Tango, projektu Fundacji Kulturo współfinansowanego przez m.st. Warszawa.
A – TEATR NOWOŚCI
(dawna ul. Długa/Daniłowiczowska). Teatr, na którego deskach 28 października 1913 Lucyna Messal i Józef Redo wykonali po raz pierwszy przed publicznością warszawską tango w operetce „Targ na dziewczęta”.
B – QUI PRO QUO
(ul. Senatorska 29/31). Legendarny teatr okresu międzywojnia, na którego deskach tańczono i śpiewano tanga.
C – MAŁA ZIEMIAŃSKA
(ul. Mazowiecka 12). Warszawska kawiarnia, w której bywali autorzy tekstów polskich tang (m.in. Tuwim) oraz jego wykonawcy (np. Eugeniusz Bodo), występował tam także Chór Dana.
D – ADRIA
(ul. Moniuszki 10, obecnie 8). Jedna z najnowocześniejszych restauracji okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odbywały się w niej dancingi z tangiem, a swoje koncerty dawały tangowe orkiestry polskie (np. Petersburskiego) i argentyńskie (Eduardo Bianco).
E – MORSKIE OKO
(ul. Jasna 3 róg Sienkiewicza 7). Teatr rewiowy dwudziestolecia międzywojennego. Na jego deskach po raz pierwszy zabrzmiały dźwięki kultowego „Tango milonga”, które w rewii „Warszawa w kwiatach” zaśpiewała Stanisława Nowicka.
F – CAFE FOGG
(ul. Marszałkowska 119), nieistniejąca dziś kawiarnia otwarta po II wojnie światowej przez Mieczysława Fogga, wykonawcę wielu polskich tang.
G – SKLEP BOGUSŁAWA HERSEGO
Dawna ul. Marszałkowska 150. Sklep, który w 1913 roku sprzedawał tkaniny w modnym kolorze „Tango”.
H – BIURO SYRENA RECORD
Pierwsza polska wytwórnia płytowa, która uwieczniła na swoich płytach bardzo dużo polskich tang (dawna ul. Chmielna 66).
I – SZKOŁA TAŃCA BRACI SOBISZEWSKICH
Organizowane w niej były podwieczorki taneczne z tangiem. Dawna ul. Chmielna 23/4.
Copyright © PolskieTango.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Zaprojektował: gustagusciki.pl